ETÇİL HAYVANLAR

ETÇİL HAYVANLAR

2) Etle beslenen memeliler        

Kedi, köpek, aslan, kaplan gibi hayvanlar bu gruba gi-rerler. Etobur hayvanlardır. Etle beslenirler. Köpek dişleri çok gelişmiştir. Koku alma ve işitme duyuları çok gelişmiştir. Bu da avlarını kolay yakalama avantajı sağfar.

aslan

Mideleri tek odalıdır. Etin sindirimi otun sindirimınden kolay olduğundan barsakları otla beslenenlerden daha kısadır. Vücutlan çeviktir. Pençeleri güçlüdür. Hareket kabiliyetleri fazladır.

Belgesel izlerken aklıma bir soru takıldı. Etçillerin hepsi genellikle otçul hayvanları yiyorlar. İnsan ırkı da otçul hayvanları yiyor. Bu bir kalıtsal bir şey mi?

 

 

Doğada etçil hayvanlar beslenme piramidinin en tepesini oluşturur. Dolayısıyla sayıları en az gruptur. Otçullarınsa sayıları her zaman daha fazladır. Ayrıca otçulardaki kas oranı da diğer hayvanlara göre daha fazladır. Etçiller, bazen diğer etçilleri de avlayabilirler. Ancak, bunlar otçullar gibi kolayca teslim olmazlar. Bir etçil bir başka etçili avlarken, hem daha fazla enerji harcar hem de elde edeceği et oranı daha az olur. Üstelik yaralanma olasılığı da fazladır. İnsanların otçul yemesi kalıtsal olmaktan değil, daha ekonomik ve kolay olmasından. Otçul hayvanların beslenmesi kolay ve daha ucuz. Yalnızca bitkisel gıdalar vermek yeterli. İnsan etçilleri daha çok yeseydi, onları üretip beslemek zorunda kalacaktı. Etçiller de mutlaka etle beslemek gerektiğinden iki iş yapılmak zorunda kalınacaktı. Bu hem zaman hem de ekonomik açıdan uygun değil. Doğada da her zaman en kısa ve verimli olan yol tercih edilir. Bunun yanında Uzakdoğu ülkelerinde kedi, köpek gibi etçillerin etleri de yeniyor. Deniz ürünlerindeyse daha çok etçil beslenen balıklar tercih ediliyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !